Neurolog po mrtvici - chci žít

 Příběh - neurolog po mrtvici - chci žít.

   Ještě, jako zdravý, jsem se seznámil s Honzou Nachtigalem. Zaujala mne jeho bojovnost. A protože jsem i žil aktivně hokejem, tak i jeho "tah na branku".

   Netušil jsem ale, že se v lednu 2009 díky cévní mozkové příhodě, lidově mrtvici, ocitnu na "druhém břehu", jako pacient.

O "druhém břehu" píšu proto, že jsem lékař a celý život jsem se o nemocné staral z pozice zdravotníka, navíc neurologa (že by další "kovářova kobyla"). První chvíle byly jako u všech "zúčastněných" pochopitelně velmi náročné. Obvyklé otázky: "Proč zrovna já?", "Co bude dál?", "Zvládnu to?". Naštěstí mě podrželi mí blízcí. Tak říkám všem, kteří zůstanou a pomáhají, jak to jde.

   Od toho ledna 2009 se pokusila ta zubatá ještě několikrát. Vždycky jsem jí ale ostří ztupil. Jak říká Honza Nachtigal, andělé nás ještě nepovolali.

   Nebudu Vám popisovat své "psychické vlnovky", protože je většina z vás velice intimně zná.

   Když jsem se vyhrabával, řekl jsem si, že podobných průšvihů je hodně. A tak jsme upekli, že zkusíme naše síly spojit a kromě praktických rad se budeme hodně věnovat duši. Různé nemoci nechodí po horách, ale po lidech. Po lidech, kteří jsou také různých profesí a dovedností. Život nám uštědřil pěknou ránu. Jsou dvě možnosti. Buď se vzdáme, nebo se vzepřeme. To znamená, že si budeme navzájem dodávat i energii a budeme hledat a vytvářet nový způsob žití. Klečící může žít bohatěji, než mnohý stojící. Nejde ale primárně být lepší, než stojící, ale žít i na kolenou. Dohodli jsme se tedy, že budeme táhnout za jeden provaz. Každý přidá to, co umí. (www.pomrtvici.cz, www.osudy.cz, www.ictus.cz, www.prvnikrok.cz, ...)

    Jsou i další, kteří se k nám připojí. Cíl je ale jasný.

luk -  Václav Lukáš, MUDr

 

  

 

Komentáře  

 
0 # jak se přidatMirka1 2013-09-18 11:47
Zdravím Vás Luku, zaujalo mě, že se chcete věnovat duši. Já před rokem a půl upadla do deprese (po potratu) a nemůžu se z toho vyhrabat. Hledám nějakou skupinu, kde bychom si vzájemně dodávali sílu. Budu ráda, když mi napíšete Díky Mirka
Odpovědět
 
 
0 # Vzájemné dodání silRenata Klingerová 2015-06-18 09:00
Dobrý den Luku, setkala jsem se s Vámi na přednášce v Cerebru, vodím tam svého manžela - v roce 2010 mu prasklo aneuryzma,snaží me se bojovat s následky této nemoci - bohužel se přidávají další komlikace,v roce 2013 byl operován pro rakovinu prsu, letos proběhla další operace prsu a nyní ho čeká bohužel ještě další a podle informací od ošetřujícího lékaře i ozařování. Mockrát si kladu otázku, proč právě ON? Proč nestačí jedna nemoc, která na něm zanechala dost následků - ztrátu paměti, na jedno oko nevidí a na druhé špatně, má také problém s rovnováhou.... Vždy byl velice dobrý člověk, každému nápomocen, sportovec a zakládal si na zdravé výživě. Také bych ráda věděla co prožívá on, jak vše vnímá? Chápu, že je mnohé pro něho složité a nepochopitelné. Nikdy si na nic nestěžoval a své problémy si nechával sám pro sebe, nechtěl přidělávat starosti druhým. Nyní přes všechno, čím si prošel a prochází dále je stále v dobré náladě a vtipný - a já ho velice obdivuji. Budu Vám moc vděčná, když napíšete. Děkuji Renata
Odpovědět
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Webhosting pro OSUDY.CZ poskytuje zdarma od roku 2005 společnost IGNUM, s.r.o.