Důvody pro založení stomie

Víte z jakých důvodů musí být pacientovi založena stomie  - vývod?

Důvodů pro založení stomie, jak se odborně říká vyvedení dutého orgánu na stěnu břišní je mnoho. Je také více stomii, tracheotomie – dýchání, gastrostomie – výživa přímo do žaludku, já v tomto pojednání budu mluvit jen o vývodech ze střev a z močovodu. O ty se zajímám a také o nich mnohé vím.  Důvodem mého zájmu je to, že vývod ze střev mám a znám mnoho lidí – stovky lidí – kteří s vývodem žijí. Chci zprostředkovat mé i jejich zkušenosti  pro začátečníky, chci pomoci odtabuizovat toto téma.  Naše společnost je již přístupná informacím o zdravotně postižených lidech, a tak je třeba mluvit i o tom jak se žije s vývodem.

Stomie vyřeší závažný zdravotní problém.

Rakovina střev nebo konečníku je důvodem pro vytvoření stomie ani ne v 50% případů,

Dalšími důvody jsou zánětlivá onemocnění střev, pokud jsou střeva tak poškozená, že jiná léčba nepomáhá. Znám lidí, kteří měli urcerozní kolitidu velmi pokročilou, před 30 lety jim byl vytvořen vývod z tenkého střeva – žijí bez obtíží, chodí do práce, věnují se koníčkům. Ženy dokonce i s vývodem porodily děti. Znám lidí, kteří mají 10 let vývod z tenkého střeva po Crohnově chorobě a při jistých dietních omezeních žijí a pracují, cestují. Zánětlivá onemocnění střev  vedla k založení stomie asi u 20% stomiků.

Rakovina močových cest nebo jiná onemocnění močových cest vedla k založení stomie u necelých 10% stomiků.

Zbylá procenta doplňují pacienti po úrazech, po komplikacích při jiném onkologickém onemocnění, nebo při složitých operacích střev.

V loňském roce zpracovala agentura Stem/Mark rozsáhlý výzkum na základě dotazníků vyplněných členy klubů stomiků po celé ČR. Čísla, která uvádím jsou z tohoto výzkumu, nemusejí tedy odpovídat skutečnému složení stomiků v naší republice. V Klubech stomiků je organizováno necelých 10% lidí s vývodem. Ale přesnější data nemám.

 

Často bývá vývod založen jen na určitou dobu, jen než se střeva zahojí. Po několika měsících dojde zas k zanoření stomie.

 

Je pravdou, že zvládnout první měsíce života se stomií je obtížné, zvyknout si na to, jak stomie funguje, naučit se jí ošetřovat, zvolit tu správnou pomůcku právě pro sebe, to není lehký úkol, je to obrovská zátěž na psychiku pacienta, který řeší ještě své základní onemocnění, které k vytvoření stomie vedlo.

 

Proto vězte, nejste samy, odhaduje se, že  stomiků žije v ČR 9 000-10 000.

 

Pokud chcete o nich vědět více, nebojte se kontaktovat některý z klubů stomiků, spojení na ně najdete na www.ILCO.cz, můžete kontaktovat i mě Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

 

Marie Ředinová, prosinec 2010

Webhosting pro OSUDY.CZ poskytuje zdarma od roku 2005 společnost IGNUM, s.r.o.