Dodnes jsem se nesmířila se smrtí manžela. Byl mu odoperován nádor tlustého střeva, byl prohlášení za zdravého a zván na kontroly. Po třech letech náhle zjištěny četné metastázy,chemoterapie a rychlá smrt.

Několik jeho známých mělo tutéž diagnózu a po operaci byli buď na ozařování nebo chemoterapii a žijí dodnes.

Nechápu, jak může být člověk po operaci kvalifikován jako zdravý, i když je nádor odstraněn, může tam přece zůstat mikroskopická částečka a bujet to dále, kdyby byl chodil po operaci na ty chemoterapie nebo ozařování, třeba by ještě žil a já bych nebyla tak zoufale sama. Děkuji za váš názor.


Odpověď:

To jakou následnou onkologickou léčbu pacient absolvuje závisí na typu a rozsahu zhoubného nádoru. Pokud byl nádor malý , neprorůstal celou stěnou střeva, manžel nebyl operován akutně pro zauzlení střev atp., je možné, že nebyl indikovaný k další zajišťovací léčbě, protože nebezpečnost nádoru , který pak záhy generalizoval, nebyla z dostupných vyšetření zřejmá. Není to obvyklý případ ,ale je možný. Pokud by dostal chemoetrapii, která by mu způsobila pokles bílých krvinek a on by umřel na sepsi a přitom by měl velkou naději, že se uzdraví i bez chemoterapie, byla by to závažná medicínská chyba, proto takovou léčbu nedostávají paušálně všichni nemocní.

Joomla templates by a4joomla