... něco od stomičky

Jak přežít rakovinu tlustého střeva

       Kolorektání karcinom mi zjistili lékaři před 7 lety  ve VFN v Praze 2.  Touto cestou bych ráda poděkovala všem lékařům a sestřičkám, prostě všem, kdo se o pacienty, kteří mají zhoubný nádor starají a nabízejí jim pomoc.
      V článku Zrádná rakovina střev pana Doc Mudr. Luboše Petruželky, CSc,  v čísle 3 /2008 Rytmu života pan doktor upozorňuje, na příznaky kolorektátního karcinomu –bolesti břicha, pocit špatného trávení, nadýmání, střídavé zácpy a průjem, únava. Upozorňuje na důležitost zdravého životního stylu, a na možnost  jednoduchého testu – hemokult, který zjistí i mikroskopické krvácení do zažívacího traktu.

Test si každý člověk  po padesátce  může zdarma vyžádat u svého lékaře.
      Každá informace o možné prevenci je nesmírně důležitá, přijít s tímto onemocněním včas, znamená většinou zachránit si život. Ráda bych připomněla, že s tímto onemocněním se nesetkávají lidé jen po padesátce, ale znám pacienty, kterým byl diagnostikován kolorektální karcinom  již  ve věku kolem 30 let. Proto bych ráda apelovala na všechny lidi, kteří rozpoznají jakoukoliv změnu zažívání, řešte ji, udělejte si test na přítomnost krve ve stolici, i když si jej  zaplatíte, svěřte se lékaři s problémy.
      Důležité je vědět, že asi jen 3-5 % lidí, kteří objeví krev ve stolici má zhoubný karcinom. Ostatním tento problém způsobil polyp, hemeroidy, či jiné onemocnění, které je třeba také řešit. I polypy je nutné včas zjistit a ze střev odstranit. Velmi často léta rostou ve střevech a časem v nich vznikne zhoubné bujení.

Mohla jsem jít k lékaři dříve?
    Ve svých 49 letech jsem žila opravdu naplno, starala jsem se o pětičlennou rodinu (nejmladší dceři bylo 13 let), pracovala jsem na úřadě a práce mě bavila, dvakrát týdně jsem chodila cvičit, navštěvovala divadla, výstavy. Starala jsem se o nemocnou tchýni. Pro velké bolesti zad jsem v 42 letech  musela přestat hrát košíkovou.  Podle rentgenu jsem ale měla záda v pořádku, žádné prášky ani injekce výrazněji nepomohly, tak jsem cvičila cviky na páteř, občas navštěvovala rehabilitace nebo masáže, záda nepřetěžovala. Když mi bylo  47 let  jeden léčitel mi sdělil, že můj problém není páteř, ale tlusté střevo. Pozorovala jsem se, ale z příznaků, které jsou výše uvedeny, jsem trpěla jen trochu plynatostí. O rakovině tlustého střeva se před 10 lety nemluvilo, nikdo z rodiny ji neměl. Jedli jsme hodně zeleniny, jen tmavé pečivo, nikdo z rodiny nekouří, nevím co je to bolení břicha. Když jsem ale v 49 letech objevila nepatrný proužek krve ve stolici neváhala jsem a šla jsem k lékaři. Dobře jsem udělala . Následovala řada vyšetření. Podstoupila jsem operaci, ozařování a chemoterapii. Jsem ráda, že žiji a mohla jsem se ani ne po roce nemoci zas vrátit do práce.
Kdybych šla na vyšetření střev o 2 roky dříve, možná by lékaři odstranili rostoucí polyp a vyhnula jsem se nepříjemné léčbě.

Proč jsou statistická čísla tak hrozivá
     Rakovina tlustého střeva a konečníku patří k nejčastějším zhoubným onemocněním,  ročně onemocní 8000 lidí, téměř 5000 na ni zemře. Často zbytečně, neřešili svůj problém včas.
Statistika neuvádí kolik pacientů podstoupilo léčbu, ani za jak dlouhou dobu po zjištění karcinomu pacienti zemřeli. Tímto onemocněním trpí většinou starší pacienti, někteří léčbu odmítnou nebo ze zdravotních důvodů nemohou podstoupit. Do statistiky jsou započtení všichni nově diagnostikovaní pacienti.
Pokud nelze zjistit kolik pacientů bylo léčeno, a kolik jich žije víc než 5 let  po léčbě, statistická čísla mnoho nevypovídají  a jen budí strach v těch, kterým je toto onemocnění zjištěno.

Nebojte se nejste sami
    Zajímám se o tuto problematiku nejen proto, že jsem nemoc prodělala, ale i proto, že pracuji pro pacientskou organizaci  FIT-ILCO ČR, o.s. která sdružuje stomiky, 75 % z nich  mělo kolorektální karcinom. Lidí po rakovině tlustého střeva žijí tisíce a já mám to štěstí, že stovky z nich znám, vím, že žijí opravdu plnohodnotný život. Poznala jsem mnoho lidí , kteří po tomto onemocnění žijí 10, 15 i 30 let, a to mi dává naději, že i mě se to podaří.

       Chci pozdravit všechny, které nemilá zpráva o nádoru střeva překvapila, nevzdávejte boj se zákeřnou nemocí, snažte se zaplašit obrovský strach, zkuste začít myslet pozitivně. Vždyť tím, že se strachujeme, svůj stav nezlepšíme. Přeji všem dost síly v tomto boji, přeji podporu okolí, přeji dobré lékaře a starostlivé sestřičky.
      Když  se Vám podaří vyrovnat  se s nemocí, zvítězit nad ní,  získáte nový pohled na svět, na život. Budete rádi, že žijete a  nebudete se zatěžovat  zbytečnými starostmi. Každý den je  krásný. Já nyní žiji každý den naplno a nestarám se příliš o to co bude zítra. Jsem rozhodně spokojenější a vyrovnanější  než před operací.
     

Zdraví a dobrou mysl všem přeje Marie Ředinová prosinec 2009  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

marie02
marie s dcerami
 
marie01
  v Mariánských lázních v září 2009, z oslavy Světového dne stomiků
 
marie03
 14.12.2009 akce městské části Praha 2, pro neziskové organizace. Zviditelňuji občanské sdružení stomiků FIT-ILCO
Webhosting pro OSUDY.CZ poskytuje zdarma od roku 2005 společnost IGNUM, s.r.o.