Vítejte na OSUDY.CZ   Click to listen highlighted text! Vítejte na OSUDY.CZ Powered By GSpeech

Celý obsah webu a jeho funkce se Vám zobrazí až po přihlášení. Vše zdarma. Registrace je nutné opatření proti virům, hackerům a robotům.

budeme rádi za každou podporu na TRANSPARENTNÍM ÚČTU 2401789726/2010 

Dobrý den, jsem 24 letá nosička BRCA2.

Rodinná anamnéza není zrovna ideální. U tety (otcova sestra)  byl zjištěn nádor prsu v 37 letech. Pro podezření na dědičnou formu nádoru prsu bylo u tety provedeno genetické vyšetření genů BRCA1 a BRCA2. Nakonec byla zjištěna mutace v BRCA2 genu, která způsobuje dědičnou formu nádoru prsu a vaječníků.

Genetické vyšetření podstoupil i můj otec s dědem, kde výsledky byly též potvrzeny za pozitivní v BRCA2, ale s rizikem dědičné formy nádoru prostaty a tlustého střeva.

V mých 18 letech mi bylo doporučeno se tedy vyšetřit na mutaci genů BRCA1 a BRCA2. Provedení genetického vyšetření bylo zjištěno, že jsem zdědila tuto mutaci v genu BRCA2, které ma dědičné riziko onemocnět nádorem prsu až 85%  a až 37% vaječníků. Dále může být mírně zvýšené riziko nádorů tlustého střeva, slinivky, žaludku, žlučových cest s melanomu. Teta zemřela ve 44 letech na rakovinu prsu.

 

Uplynulo šest let a já se rozhodla pro podstoupení  oboustranné profylaktické mastektomie. Rozhodování to bylo dlouhé a složité, rozhodně nenabízím univerzální návod, jak se zachovat. To si musí každý rozhodnout sám a žádné řešení asi není jednoznačně dobré nebo špatné.

I když se snažím být díky ostatním silná a nebojácná, tak cítím, že se to ve mně hroutí. Jsem vyděšená, zklamaná, smutná a citlivá.

Operace proběhla v úterý, dne 10.11.2021.

 

První operační výkon, který byl proveden  – implantace tkáňového expandéru, kdy je potřeba získat nový kvalitní kožní kryt.

Nyní budu šest týdnů v rekonvalescenci, bez fyzické zátěže. Mezitím budu docházet po týdnu na pravidelné kontroly na kliniku, neboť se začnou doplňovat expandéry na určitou velikost, po dobu cca 2-3 měsíců.

Jakmile bude mít expandér svoji danou velikost a budou zahojené jizvy, tak mě čeká druhá operace – Vložení implantátů.

 

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech