Vážená paní docentko, v roce 2011 jsem prošla léčbou rakoviny prsu. Protože beru Anastrozol, byla jsem letos na densitometrii a také mi byly dělány některé krevní testy s tím související. Densitometrie dopadla docela dobře - počínající osteopenie pouze v rozsahu o. těl L1 a 2, ostatní vyšetřovaný skelet v mezích normy, krevní testy - B-Crosslaps 719 (ref.hod.lab. 0-1008), 25-OH vit.D total 64,1 (aspoň 75), total P1NP 106,3 (16,72-73,87).

Zjistila jsem, že P1NP je marker pro kostní metastázy, takže mě ta zvýšená hodnota docela vyděsila. Chtěla bych se vás tedy zeptat, jak velkou vypovídací hodnotu tento marker má. Jestli mám požádat o nějaké další testy (krevní nebo scinti skeletu,...) nebo se spokojit s tím, že ta zvýšená hodnota souvisí s počínající osteopenií. Moc děkuji za odpověď.

 


Odpověď:

Tento marker, P1NP, je specifickým indikátorem ukládání kolagenu typu 1 a tím i skutečným markerem vytváření kosti. Znamená to, že se snažíte deficit kosti způsobený osteopenií, nahtadit novou strukturou. Je pravda, že se zvyšuje i u některých kostních metastáz, ale jeho hodnota by musela korelovat se zvyšováním nádorovch markerů nebo patologií na scintigrafii skeletu.

 

Joomla templates by a4joomla