Vítejte na OSUDY.CZ   Click to listen highlighted text! Vítejte na OSUDY.CZ Powered By GSpeech

Celý obsah webu a jeho funkce se Vám zobrazí až po přihlášení. Vše zdarma. Registrace je nutné opatření proti virům, hackerům a robotům.

budeme rádi za každou podporu na TRANSPARENTNÍM ÚČTU 2401789726/2010 

Zdravím všechny naše čtenáře a dovoluji si upozornit na věc, kterou jsem si ozkoušel na vlastní kůži, a která mi opravdu ulevila.

Před více než rokem jsem se "náhodou" dozvěděl od "dobrého člověka" (jen tak mimochodem ortodoxní pravičáci, raději to dál nečtěte), kterým je předseda KSČM na okresu Strakonice, že existuje finanční výpomoc pro lidi, kteří horko těžko dávají pár korun dohromady, aby zaplatili nájem a náklady spojené s bydlením. Předseda říká: "hele Honzo přečti si tohleto, třeba se Ti to hodí"... a podsunul mi jakýsi okopírovaný papír, kde bylo napsáno: "Máte nárok na příspěvek na bydlení?"... No po pravdě jsem tomu moc pozornost nevěnoval (přeci nejsem nějaká "socka", když beru 7913,-Kč důchod), ale papír jsem si vzal a doma se na něj přeci jen důkladněji podíval.

V tu dobu mne náklady na bydlení moc nezajímaly, protože ještě žila moje matka a ta vše platila ze svého důchodu. No ale přeci jen, jsem si udělal na internetu pár propočtů, pak jsme se s maminou domluvili, že když bychom spolu udělali smlouvu o podnájmu, že by mi to nějakou korunu hodilo a mohl bych jí přispívat na to, co ona platila nezištně ze svého. Smlouvu jsme udělali (peripetie přeskočím) na částku 4400,-Kč a šel jsem mezi další "socky" na Správu sociálního zabezpečení (pro mne to jsou Strakonice) požádat o výpočet a)zda-li mám vůbec nárok b)kolik by mi mohli přispívat. Pracovnice ČSSZ Strakonice byly velmi milé, vlídné, ochotné a vstřícné, všechno mi vysvětlily a pomohly vyplnit ty správné kolonky.

Po čase mi přišlo vyrozumění, že mám nárok na 2040,-Kč měsíčně. I jsem zajásal a můj jásot byl oprávněný, protože mi tato částka opravdu začala chodit v následujícím období na můj účet.

Na svatého Mikuláše (6.prosince 2012) moje mamina zemřela..... No a teď mi začalo to opravdové "utažení opasku" a tentokrát opravdu kolem krku. (kdo nemusel začít spořit na jídle, neporozumí vážnosti a napětí situace) Vyplácení dávky samozřejmě přestalo a čekalo se na vyřízení pozůstalosti, tedy změnu vlastníka domu, kde bydlím. Toto proběhlo minulý týden tak jsem si opět požádal o Příspěvek na bydlení. (v případě nájemce je výpočet jiný, než v případě vlastníka domu) Zatím ještě nemám oficiální výpočet mého nového příspěvku na bydlení v ruce, ale mohlo by se jednat o částku převyšující 1500,-Kč měsíčně.

Protože jen za uhlí zaplatím ročně 16000,-Kč je to pro mne úžasná pomoc a proto jsem o tomto chtěl každému, kdo žije v podobné finanční situaci (a to si myslím, že mezi námi nemocnými/léčenými/vyléčenými je nás takových hodně) předat tuto informaci.

Zákon, který to řeší má číslo 117/1995 a najdete jej například na Portálu Státní správy. Na internetu lze pak najít několik "Kalkulaček" pro výpočet Příspěvku na bydlení, ale žádná z nich mi výpočet neudělala takový, jaký jsem měl pak na České správě sociálního zabezpečení.

Proto vřele doporučuji neváhat a zajít na nejbližší pobočku a tam se poradit!

S Láskou a přáním Pevného zdraví

Honza Nachtigal

 

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech